Strona główna Wyposażenie domu Kuchnia na poddaszu – jak urządzić pomieszczenie ze skosem

Kuchnia na poddaszu – jak urządzić pomieszczenie ze skosem

131
kuchnia na poddaszu

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię na poddaszu? Nie wiesz co zrobić, by była przestronna i funkcjonalna? Dowiedz się, o czym pamiętać przy planowaniu kuchni ze skosem.

Planowanie kuchni

Poddasze jest przestrzenią, której aranżacja wymaga szczególnej uwagi nie tylko ze względu na problematyczne skośne ściany, ale także oświetlenie i wentylację. Drewniane poddasze może zamienić się w funkcjonalną kuchnię, pod warunkiem, że jego aranżacja będzie przemyślana na kilku poziomach. Ważne, aby kuchnia była dostosowana nie tylko do przestrzeni, ale także do Twoich indywidualnych potrzeb. Zastanów się, jakiej wielkości pomieszczenia i sprzętów potrzebujesz, jaki posiadasz budżet i czy będziesz korzystać z usług firm tworzących meble kuchenne na zamówienie.

Powierzchnia i wymiary poddasza

Przy projektowaniu kuchni na poddaszu należy zwrócić uwagę na ścianę kolankową, czyli zewnętrzną ścianę poddasza, na której oparta jest konstrukcja więźby dachowej. To właśnie od niej zależy wysokość poddasza. Jeżeli ściana kolankowa ma:

  • 75 cm – możesz umieścić tam jedynie funkcjonalne schowki,
  • 90 cm – nadaje się na ustawienie jedynie dolnych mebli kuchennych,
  • 110 cm i więcej – możesz pozwolić sobie na dowolną adaptację wnętrza.

Pod skosem nie należy umieszczać płyty grzewczej bądź kuchenki gazowej. Wynika to głównie z braku możliwości zamontowania nad nią okapu, który w przypadku poddasza jest bardzo ważnym elementem. Przy ścianie kolankowej można natomiast umieścić zlewozmywak.

Ustawienie kuchni

Poddasze jest pomieszczeniem, które bardzo szybko się nagrzewa. Wynika to z dwóch powodów:

  • znajduje się ono blisko dachu,
  • gorące powietrze zawsze uchodzi do góry i kumuluje się w najwyższych partiach budynków.

Z tego powodu kuchnia nie powinna być dodatkowo narażona na silną ekspozycję słoneczną. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie jej od strony północnej. Aby pomieszczenie było przytulne i jasne należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej, by było ono naturalne. Warto zadbać o duże okna wyposażone w rolety, dzięki którym będzie można ograniczyć ilość promieni słonecznych w lecie.

Wentylacja

Decydując się na kuchnię na poddaszu, musisz pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczenia. Poddasze szybko się nagrzewa, a przygotowywanie potraw wytwarza parę wodną, której nagromadzenie grozi zawilgoceniem ścian. W efekcie tego możesz mieć do czynienia z pleśnią i grzybem.

Funkcjonalność pomieszczenia

Kuchnia na poddaszu, jak każda inna, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Posiadając małe pomieszczenie nie można sobie pozwolić na wolną przestrzeń pomiędzy szafkami czy sprzętami AGD. Jeżeli chcesz, aby Twoja przestrzeń została maksymalnie wykorzystana, skorzystaj z rozwiązań takich jak przesuwane drzwiczki zamiast tych klasycznie otwieranych, wąskie półki typu cargo czy wysuwane blaty. Dzięki temu kuchnia pomieści wszystkie niezbędne sprzęty i produkty nie ograniczając przestrzeni.

Aranżacja

Ze względu na specyfikę pomieszczenia, ciężko umeblować poddasze na własną rękę. Skośne ściany wymagają, aby zabudowa była idealnie dopasowana do jej kształtu. Meble kuchenne na zamówienie wydają się być zatem bardzo dobrą opcją. Oprócz idealnego wkomponowania się we wnętrze, masz także możliwość doboru koloru, stylu i faktury. Nie musisz urządzać kuchni w stylu rustykalnym. Aby kuchnia była przytulna i jasna, można wybrać inne rozwiązania. Inspiracji możesz poszukać przeglądając projekty kuchni na wymiar, tworzone z myślą o indywidualnych cechach wnętrz.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.