Strona główna Podłogi Podłoga jak nowa, czyli renowacja paneli laminowanych

Podłoga jak nowa, czyli renowacja paneli laminowanych

141
renowacja paneli laminowanych

Właściwie dopasowane do kompozycji mieszkania panele, mogą całkowicie odmienić jego charakter.  Niestety, tak jak wszystkie elementy wyposażenia, podlegają one uszkodzeniom, które zaburzają ich wartość estetyczną. Jak w takim razie zadbać o zniszczone panele?

Sposoby naprawy laminatu (użycie wosku, oliwy z oliwek, kredki do mebli)

Rysy i uszkodzenia na panelach mogą pojawić się z rozmaitych powodów. Ślady po upuszczonych przedmiotach, rysy pozostawione przez zwierzęta, czy ślady po obuwiu (szczególnie po obcasach), to najczęstsze skazy na panelach laminowanych.

Drobne zarysowania wymagają zupełnie innych metod niż większe uszkodzenia. W ramach profilaktyki warto zastosować olejowanie, dzięki któremu panele są odporniejsze na powstawanie rys i dużo łatwiej można się ich pozbyć. Panele są również lakierowane, co wzmacnia ich odporność na ścieranie. Niestety w tym wypadku uzupełnianie ubytków jest trudniejsze.

Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie oliwy z oliwek. Pokrycie paneli powoduje, że rysy są mniej widoczne. Należy stworzyć roztwór octu z oliwą z oliwek zachowując proporcje 1:1, a po rozprowadzeniu polerujemy powierzchnie wełnianą szmatką. Ten domowy sposób pomaga ukryć wiele drobnych rys. Gdyby jednak nie zadziałał, warto skorzystać np. z wosku.

W przypadku płytkich i drobnych rys można też dokonać prostego retuszu za pomocą preparatów naprawczych. Do tego celu warto zastosować wosk, który topimy i rozprowadzamy po uszkodzonej nawierzchni. Istnieje bardzo duży wybór kolorów, dzięki czemu dopasowanie odpowiedniej barwy do paneli nie powoduje zbyt wielu problemów. W zestawie do wosku powinien być dołączony specjalny grzebień, za pomocą którego wyczyścimy panele z nadmiaru wosku. Zadanie wymaga od nas dokładności i postępowania według zaleceń producenta, a cała operacja powinna zamknąć się w koszcie 200 złotych.

Skuteczne maskowanie zarysowań można wykonać też za pomocą kredki do mebli. Dostępne są w bardzo szerokiej palecie kolorów, a ich zastosowanie nie wymaga specjalnych umiejętności ani nakładów pracy. Niestety nie nadają się do głębszych rys. Ceny kredek i flamastrów to koszt co najmniej 20 złotych. Alternatywnie możemy zastosować flamastry budowlane w kolorze drewna.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie żywicy poliestrowej (opcjonalnie – epoksydowej lub żelkotu), która sprawdza się przy trochę głębszych rysach. Do zestawu wybieramy barwnik w odpowiedniej tonacji oraz lakier do naniesienia wierzchniej warstwy. Żelkot wymaga niestety szlifowania zniszczonej powierzchni, a po uzupełnieniu ubytków, szlifowana uzupełnionych fragmentów. Żywic nie należy mieszać, a wypełnianie powinno odbywać się w temperaturze przynajmniej 16 stopni Celsjusza.

Naprawa większych uszkodzeń

Duża ilość i głębokość rys zazwyczaj wiążę się z koniecznością cyklinowania. Niestety, taki zabieg może być wykonany jedynie na panelach, które mają przynajmniej 8 mm grubości. Cyklinowanie usuwa 2 mm wierzchnią warstwę. Dopiero później panele można poddać woskowaniu, lakierowaniu lub olejowaniu. Metoda jest pracochłonna, ale za to bardzo skuteczna.  W przypadku głębokich, pojedynczych rys, należy zakupić masę reperującą lub kit w kolorze paneli. Zazwyczaj w zestawie (koszt w okolicach 50 zł) dostępne są narzędzia (pipeta, łopatka, pędzelek), lakierami i uszczelniaczami.

Innym poważnym utrapieniem są plamy na panelach. Niestety na niektóre substancje, standardowy detergent może okazać się niewystarczający. Należy wtedy zaopatrzyć się w specjalne środki. Rodzaj preparatu dobieramy do sposobu zabezpieczenia paneli. Zmywacz lub mydło do podłóg zastosujemy do desek olejowanych. Instrukcja z opakowania poprowadzi nas krok po kroku, aż do usunięcia plam. W wyjątkowych sytuacjach, możemy zdecydować się na zeszlifowanie zabrudzeń papierem ściernym drobnoziarnistym, a następnie pokrycie powierzchni olejem naprawczym. Do desek lakierowanych możemy zakupić specjalnie przeznaczone dla nich odplamiacze. Lekkie zabrudzenia wystarczy przemyć mopem i spłukać wodą. Te cięższe zmywamy ręcznie i cały proces wykańczamy za pomocą mechanicznej polerki.

Jeżeli obawiasz się uszkodzeń w przyszłości (masz pod opieką małych domowników lub trzymasz domowe zwierzęta), warto rozważyć położenie paneli laminowanych metodą click. Dzięki temu możesz spokojnie rozebrać fragment podłogi, aż do uszkodzonej paneli i ją wymienić. Zajmuje to trochę czasu, ale ogranicza koszty wymiany całej podłogi.

Uszkodzone panele to problem, na który na szczęście istnieje wiele sposobów. Zarówno na lekkie, jak i poważniejsze zniszczenia istnieje szereg domowych i przemysłowych metod naprawczych. Tak naprawdę wystarczy tylko odrobina czasu i samozaparcia. Powodzenia!